Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:

PARTNERZY DZIAŁU 'CENTRA LOGISTYCZNE':

Panattoni mecenasem 28. edycji Nagrody Literackiej „Nike”

fot. Panattoni
Już w maju na łamach „Gazety Wyborczej” zostanie zaprezentowana dwudziestka nominowanych do tegorocznej „Nike”. Głównym mecenasem nagrody literackiej została firma Panattoni.

Obejmuje zróżnicowane książki, niezależnie od reprezentowanego gatunku i stylu, dziś uznawana jest za najważniejsze polskie wyróżnienie w dziedzinie literatury. Wzorem dla jej twórców była brytyjska nagroda Bookera. Nagroda „Nike” przyznawana jest od 1997 roku i ma ogromne oddziaływanie na rynek wydawniczy oraz wybory polskich czytelników. Wpływa nie tylko na nakłady, dodruki i nowe tłumaczenia, ale także popularyzuje rodzimą literaturę na scenie międzynarodowej.

Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Nagrody Literackiej Nike, a w tym roku pierwszym w historii nagrody biznesowym mecenasem będzie firma Panattoni.

Nagroda Literacka „Nike” jest wyłaniana w trzech etapach: pod koniec maja jury nominuje 20 pozycji, we wrześniu wybierze spośród nich 7 finalistów, a w pierwszą niedzielę października ogłosi zwycięzcę. Laureat otrzyma 100 tys. zł i prestiżową statuetkę projektu Gustawa Zemły. Oprócz wyróżnienia przyznawanego przez kapitułę konkursu, wręczana jest również Nagroda Nike Czytelników, którą otrzymuje autor lub autorka książki wybranej w plebiscycie przez czytelniczki i czytelników Wyborcza.pl i „Gazety Wyborczej”.

Tegoroczna uroczysta gala wręczenia „Nike” odbędzie się 6 października. Nagrodę przyznaną przez jury wręczy redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, a Nagrodę Nike Czytelników – prezes firmy Panattoni, Robert Dobrzycki.

Wśród laureatów poprzednich edycji „Nike” są m.in. Czesław Miłosz, Olga Tokarczuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Wicha, Andrzej Stasiuk, Grzegorz Piątek i Dorota Masłowska. W literackiej rywalizacji mogą brać udział książki wszystkich gatunków – od poezji, poprzez dramat, po reportaż, jednak jury szczególny nacisk kładzie na powieści. Dziesięcioosobową kapitułę nagrody tworzą wybitni polscy humaniści, profesorowie literatury polskiej, znani krytycy literaccy oraz artyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *