Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:

PARTNERZY DZIAŁU 'CENTRA LOGISTYCZNE':

Pierwszy magazyn 7R Green Saver z finansowaniem

centrum logistyczne 7R
fot. 7R
Magazyn powstający w Kątach Wrocławskich jest pierwszym produktem 7R w kategorii Green Saver, ograniczającym zarówno emisje CO2, jak i koszty operacyjne. 7R Park Wrocław West II uzyskał właśnie łącznie 87 milionów złotych finansowania od Banku Pekao S.A.

7R zastosował tam proekologiczne rozwiązania, które pozwolą na obniżenie operacyjnej emisji CO2 o ponad 50 proc. w stosunku do budynków wybudowanych zgodnie z warunkami technicznymi wynikającymi z przepisów prawa budowalnego. Jednocześnie, zielone rozwiązania pomogą w znacznej redukcji kosztów operacyjnych. W przyszłości, 7R Park Wrocław West II będzie potrzebował znacznie mniejszej ilości energii elektrycznej w trakcie użytkowania. Według wyliczeń 7R, redukcja zapotrzebowania na energię pierwotną na metr kwadratowy rocznie spadnie o niemal 70 proc. w stosunku do obowiązujących przepisów.

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w duchu zrównoważonego rozwoju, połączonym z niskimi opłatami za eksploatację, projekt uzyskał korzystne finansowanie od Banku Pekao S.A. Obejmuje ono kredyt budowlano-inwestycyjny na kwotę 16,5 mln EUR oraz odnawialną linię kredytową VAT na kwotę 16 mln zł.

7R Park Wrocław West II, o powierzchni 44 tys. mkw., jest w pełni skomercjalizowany – w całości wynajęła go firma Yusen Logistics. Generalnym wykonawcą jest Kajima Polska. Budynek powstaje w strategicznej lokalizacji, przy węźle Kąty Wrocławskie na autostradzie A4. Planowana data oddania do użytku to drugi kwartał 2024 roku, a zakładany poziom certyfikatu BREEAM to Outstanding.

Najważniejsze zielone rozwiązania zastosowane w budynku to: systemy grzewczo-wentylacyjne z wysokosprawnymi pompami ciepła oraz wentylacją z odzyskiem ciepła, zaawansowany system sterowania BMS, energooszczędne oświetlenie LED, instalacja fotowoltaiczna i własny magazyn energii. Pozwoli on na zmagazynowanie zielonej energii z systemu PV powstałej w szczycie produkcji. Można ją będzie wykorzystać w momencie niższej produkcji energii ze słońca i jednocześnie wyższym zapotrzebowaniu na prąd w budynku. To innowacyjne, niespotykane w tego typu obiektach rozwiązanie pozwoli na gromadzenie energii i znaczące ograniczenie śladu węglowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *