15 listopada w godzinach przedpołudniowych przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury spotkali się w Warszawie z delegacją Komisji Europejskiej pod przewodnictwem szefowej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu, Magdaleny Kopczyńskiej. Spotkanie było ukierunkowane na omówienie przyczyn akcji protestacyjnej, która trwa na drogach dojazdowych prowadzących do trzech polsko-ukraińskich przejść granicznych.
Ministrowie zwrócili uwagę KE m.in. na kwestię przywrócenia po stronie ukraińskiej pasów drogowych przeznaczonych do odpraw pustych samochodów ciężarowych, a także zasadność przywrócenia przez stronę ukraińską w systemie e-kolejka funkcjonalności, o które wnoszą organizatorzy protestu. W trakcie spotkania omówiono również skutki funkcjonowania umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą dotyczącej liberalizacji zasad transportu drogowego dla polskiego sektora transportu drogowego.
— Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby strona ukraińska zrozumiała postulaty protestujących i podjęła działania, które by je wypełniały w zakresie leżącym w gestii Ukrainy — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Następnie, w godzinach popołudniowych, rozpoczęło się spotkanie trójstronne, zorganizowane na granicy polsko-ukraińskiej. Członkom kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury towarzyszy Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr. Ponadto w rozmowach uczestniczą przedstawiciele służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.
Stronę ukraińską reprezentuje wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Sierhij Derkacz. Komisja Europejska jest reprezentowana przez Magdalenę Kopczyńską.
Protest polskich przewoźników trwa od 6 listopada br. Jego organizator, Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu, na bieżąco informuje na temat przebiegu strajku na swoim profilu na Facebook’u.
źródło: informacja prasowa Ministerstwa Infrastruktury