Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

Spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Ukrainy oraz Komisji Europejskiej w Dorohusku [FILM]

fot. Ministerstwo Infrastruktury
Minister Andrzej Adamczyk i wiceminister Rafał Weber odbyli serię spotkań międzynarodowych, których tematem jest akcja protestacyjna przedstawicieli branży transportu drogowego na polsko-ukraińskich przejściach granicznych. Organizatorem protestu w obronie interesów polskich firm transportowych jest Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu.

15 listopada w godzinach przedpołudniowych przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury spotkali się w Warszawie z delegacją Komisji Europejskiej pod przewodnictwem szefowej Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu, Magdaleny Kopczyńskiej. Spotkanie było ukierunkowane na omówienie przyczyn akcji protestacyjnej, która trwa na drogach dojazdowych prowadzących do trzech polsko-ukraińskich przejść granicznych.

Ministrowie zwrócili uwagę KE m.in. na kwestię przywrócenia po stronie ukraińskiej pasów drogowych przeznaczonych do odpraw pustych samochodów ciężarowych, a także zasadność przywrócenia przez stronę ukraińską w systemie e-kolejka funkcjonalności, o które wnoszą organizatorzy protestu. W trakcie spotkania omówiono również skutki funkcjonowania umowy pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą dotyczącej liberalizacji zasad transportu drogowego dla polskiego sektora transportu drogowego.

— Dzisiejsze spotkanie jest po to, aby strona ukraińska zrozumiała postulaty protestujących i podjęła działania, które by je wypełniały w zakresie leżącym w gestii Ukrainypowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Następnie, w godzinach popołudniowych, rozpoczęło się spotkanie trójstronne, zorganizowane na granicy polsko-ukraińskiej. Członkom kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury towarzyszy Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Wicewojewoda Podkarpacki Radosław Wiatr. Ponadto w rozmowach uczestniczą przedstawiciele służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Inspekcji Transportu Drogowego.

Stronę ukraińską reprezentuje wiceminister rozwoju gmin, terytoriów i infrastruktury Ukrainy Sierhij Derkacz. Komisja Europejska jest reprezentowana przez Magdalenę Kopczyńską.

źródło: kanał YouTube Euronews

Protest polskich przewoźników trwa od 6 listopada br. Jego organizator, Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu, na bieżąco informuje na temat przebiegu strajku na swoim profilu na Facebook’u.

źródło: informacja prasowa Ministerstwa Infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *