Przyjrzyjmy się teraz perspektywom, które niesie za sobą rok 2024. Czego mogą spodziewać się kierowcy i przedsiębiorcy działający w obszarze logistyki, spedycji i transportu?
Zmiany prawne w 2024 roku
Już od pierwszego dnia stycznia 2024 roku przewidywane jest zwiększenie minimalnego wynagrodzenia – aż o niemal 18%. Przypomnijmy tylko, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stawka godzinowa wzrosła aż dwa razy – w styczniu 2023 roku do 22,80 zł oraz pół roku później – do 23,50 zł. W 2024 roku ma być podobnie.
Zapowiedzi kolejnych podwyżek są istotne z perspektywy zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Choć wzrost wynagrodzeń pracowników to wyrażenie troski o ich dobrostan, równocześnie może stanowić wyzwanie dla firm. Wiąże się bowiem ze zwiększeniem kosztów operacyjnych, co może wpłynąć na rentowność działalności.
Co jeszcze czeka sektor TSL? W 2024 roku planowane są również takie zmiany, jak:
- wprowadzenie opartych na dokumentacji i ryzyku identyfikacyjnych kontroli roślin, towarów zwierzęcych, żywności niepochodzącej od zwierząt z UE i produktów roślinnych,
- wprowadzenie świadectw zdrowia przy przywozie produktów z UE w ramach Border Target Operating Model,
- wprowadzenie elektronicznego listu przewozowego, czyli e-CMR,
- rozpoczęcie pilotażu cyfrowego euro w 2024 roku przez Bank Centralny,
- uchylenie wyrokiem Trybunału przepisu Pakietu Mobilności nakazującego powrót pojazdów co 8 tygodni do bazy eksploatacyjnej (siedziby przewoźnika w kraju).
Kondycja sektora TSL w 2024 roku
Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę globalnego wzrostu do 2,9%. Jednocześnie, wzrost dla roku bieżącego utrzymuje się na poziomie 3%. Warto również wspomnieć o prognozowanej poprawie koniunktury w branży TSL w 2024 roku. Pomimo trudności w 2023, nowy rok będzie sprzyjał międzynarodowemu handlu towarami, podnosząc wskaźniki wzrostowe do poziomu 3,3%.
Jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Pozytywnym nastrojom w polskim sektorze TSL sprzyjają przede wszystkim obiecujące prognozy dotyczące handlu i gospodarki magazynowej. Przewidywany jest również wzrost gospodarczy.
Nie zapominajmy jednak o wpływie na globalną gospodarkę oraz sytuację w sektorze TSL czynników zewnętrznych, na przykład konfliktów geopolitycznych. Warto je monitorować, aby dostosowywać plany działania do dynamicznych zmian.
Zarówno rok 2023, jak i 2024 to czas dynamicznych zmian. Za nimi postępuje rozwój poszczególnych sektorów gospodarki – w tym branży TSL. Kluczowe przemiany wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw, wymuszając dostosowanie ich strategii do nowych standardów i warunków regulacyjnych. Nowe przepisy, jak i innowacje wprowadzane do sektora TSL, mają na celu dostosowanie do coraz to nowszych potrzeb i wymagań rynku.
źródło: artykuł Macieja Maroszyka, dyrektora operacyjnego w TC Kancelaria Prawna