Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu 'PRAWO FINANSE KADRY':

TC Kancelaria Prawna: Jaki będzie 2024 dla sektora TSL?

grafika: Freepik.com
Ostatni rok był dla branży transportowej czasem wielu zmian. Jednak to nie ich koniec. Na horyzoncie pojawiają się nowe, istotne regulacje, na które musi przygotować się sektor TSL. Co – oprócz zmian prawnych – czeka branże transportu, spedycji i logistyki w ciągu nadchodzących 12 miesięcy? Jakie są prognozy dotyczące kondycji tego sektora? Czy będzie to dobry czas dla transportu?

Przyjrzyjmy się teraz perspektywom, które niesie za sobą rok 2024. Czego mogą spodziewać się kierowcy i przedsiębiorcy działający w obszarze logistyki, spedycji i transportu?

Zmiany prawne w 2024 roku

Już od pierwszego dnia stycznia 2024 roku przewidywane jest zwiększenie minimalnego wynagrodzenia – aż o niemal 18%. Przypomnijmy tylko, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy, stawka godzinowa wzrosła aż dwa razy – w styczniu 2023 roku do 22,80 zł oraz pół roku później – do 23,50 zł. W 2024 roku ma być podobnie.

Zapowiedzi kolejnych podwyżek są istotne z perspektywy zarządzania finansami przedsiębiorstwa. Choć wzrost wynagrodzeń pracowników to wyrażenie troski o ich dobrostan, równocześnie może stanowić wyzwanie dla firm. Wiąże się bowiem ze zwiększeniem kosztów operacyjnych, co może wpłynąć na rentowność działalności.

Co jeszcze czeka sektor TSL? W 2024 roku planowane są również takie zmiany, jak:

  • wprowadzenie opartych na dokumentacji i ryzyku identyfikacyjnych kontroli roślin, towarów zwierzęcych, żywności niepochodzącej od zwierząt z UE i produktów roślinnych,
  • wprowadzenie świadectw zdrowia przy przywozie produktów z UE w ramach Border Target Operating Model,
  • wprowadzenie elektronicznego listu przewozowego, czyli e-CMR,
  • rozpoczęcie pilotażu cyfrowego euro w 2024 roku przez Bank Centralny,
  • uchylenie wyrokiem Trybunału przepisu Pakietu Mobilności nakazującego powrót pojazdów co 8 tygodni do bazy eksploatacyjnej (siedziby przewoźnika w kraju).

Kondycja sektora TSL w 2024 roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienił prognozę globalnego wzrostu do 2,9%. Jednocześnie, wzrost dla roku bieżącego utrzymuje się na poziomie 3%. Warto również wspomnieć o prognozowanej poprawie koniunktury w branży TSL w 2024 roku. Pomimo trudności w 2023, nowy rok będzie sprzyjał międzynarodowemu handlu towarami, podnosząc wskaźniki wzrostowe do poziomu 3,3%.
Jak ta sytuacja wygląda w Polsce? Pozytywnym nastrojom w polskim sektorze TSL sprzyjają przede wszystkim obiecujące prognozy dotyczące handlu i gospodarki magazynowej. Przewidywany jest również wzrost gospodarczy.

Nie zapominajmy jednak o wpływie na globalną gospodarkę oraz sytuację w sektorze TSL czynników zewnętrznych, na przykład konfliktów geopolitycznych. Warto je monitorować, aby dostosowywać plany działania do dynamicznych zmian.

Zarówno rok 2023, jak i 2024 to czas dynamicznych zmian. Za nimi postępuje rozwój poszczególnych sektorów gospodarki – w tym branży TSL. Kluczowe przemiany wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw, wymuszając dostosowanie ich strategii do nowych standardów i warunków regulacyjnych. Nowe przepisy, jak i innowacje wprowadzane do sektora TSL, mają na celu dostosowanie do coraz to nowszych potrzeb i wymagań rynku.

źródło: artykuł Macieja Maroszyka, dyrektora operacyjnego w TC Kancelaria Prawna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *