Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:

PARTNERZY DZIAŁU 'CENTRA LOGISTYCZNE':

SEGRO uruchamia projekt edukacyjny dla osób z niepełnosprawnościami

Wnętrze biura z logo SEGRO na ścianie
fot. SEGRO
Firma SEGRO, właściciel i zarządca powierzchni magazynowych oraz produkcyjnych, we współpracy z Fundacją Leżę i Pracuję stworzyła projekt edukacyjny Leżę i Pracuję z SEGRO. Jest on przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami i składa się z platformy e-learningowej oraz spotkań mentoringowych dla 50 uczestników. Bezpłatny kurs jest dostępny od 25 marca do końca czerwca 2024 r.

Projekt powstał w ramach programu Odpowiedzialne SEGRO, którego jednym z trzech filarów jest inwestowanie w lokalne społeczności i środowisko naturalne (pozostałe dwa to wspieranie niskoemisyjnego rozwoju i rozwój talentów). Jego celem jest pomoc w wejściu na rynek pracy osobom z niepełnosprawnościami, które jeszcze nigdy nie były zatrudnione lub mają niewielkie doświadczenie zawodowe.

Jak wynika z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), tylko 500 tys. z 2,7 mln żyjących w Polsce osób z niepełnosprawnościami ma pracę. Z kolei wyniki kontroli „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych przez Powiatowe Urzędy Pracy” pokazują, że aż 80% osób z niepełnosprawnościami w naszym kraju nie tylko nie ma zatrudnienia, ale i go aktywnie nie szuka.

Największymi wyzwaniami w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami są brak doświadczenia i niskie kompetencje zawodowe. Niepełnosprawność sama w sobie nie stanowi przeszkody na rynku pracy – jest nią za to niejednokrotnie brak odpowiedniej wiedzy po stronie pracodawców. W polskim systemie prawnym wciąż funkcjonuje termin „niezdolność do pracy”, zgodnie z którym osoba z niepełnosprawnością może być całkowicie lub częściowo niezdolna do pracy.

Tymczasem aktualnie możliwa i coraz bardziej dostępna jest praca zdalna, dzięki której wiele osób określanych jako „niezdolne do pracy” może być, przy odpowiednim wsparciu, aktywnych zawodowo. Dotyczy to nawet osób poruszających jedynie głową i korzystających z urządzeń eye-trackingowych.

W wykonywaniu obowiązków pomaga im szeroka gama sprzętów alternatywnych, takich jak np. specjalistyczne joysticki. Znakomitym przykładem jest jeden z pracowników Fundacji Leżę i Pracuję, który dzięki specjalnemu oprogramowaniu ma możliwość wykonywania swojej pracy przy komputerze poruszając jedynie głową.

Środki potrzebne do stworzenia platformy e-learningowej Leżę i Pracuję z SEGRO zostały zebrane w ramach zorganizowanego w 2023 roku wyzwania sportowo-charytatywnego Aktywnie z SEGRO. Już po raz trzeci w ramach akcji pracownicy, klienci i partnerzy biznesowi firmy za pomocą aplikacji liczyli kroki i kilometry, które przeszli, przebiegli lub przejechali, m.in. na rowerze czy rolkach. Ich łączny dystans przełożył się na 60 000 zł, przekazane przez SEGRO Fundacji Leżę i Pracuję na projekt Leżę i Pracuję z SEGRO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *