Fraunhofer IAIS to czołowy niemiecki i europejski instytut naukowy specjalizujący się w sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i analizie big data. Jego zespół, liczący około 380 ekspertów, wspiera firmy w optymalizacji produktów, usług i procesów oraz pomaga w opracowywaniu innowacyjnych modeli biznesowych.
Jednym z kluczowych zastosowań AI w logistyce jest przetwarzanie nieustrukturyzowanych danych w różnych formatach. Technologia ta oferuje ogromny potencjał w optymalizacji i automatyzacji złożonych procesów w przepływach towarów, łańcuchach dostaw oraz w komunikacji z klientami. W przyszłości AI stanie się coraz skuteczniejszym narzędziem wspierającym ludzi, dlatego cieszymy się na współpracę z DACHSER oraz naszymi kolegami z Fraunhofer IML w Dortmundzie, by wspólnie rozwijać innowacyjne rozwiązania AI w logistyce – mówi prof. Stefan Wrobel, dyrektor Fraunhofer IAIS.
Fraunhofer IML i Fraunhofer IAIS, wraz z uniwersytetami w Bonn i Dortmundzie, są partnerami Lamarr Institute for Machine Learning and Artificial Intelligence, założonego w 2022 roku. Instytut jest jednym z pięciu centrów doskonałości AI finansowanych przez niemiecki rząd.
Firmy logistyczne, które dziś nie inwestują w sztuczną inteligencję, nie przetrwają w dłuższej perspektywie. Oczekiwania klientów rosną, a warunki działania stają się coraz bardziej wymagające – i to bez uwzględniania problemu braku wykwalifikowanego personelu – mówi Stefan Hohm, Chief Development Officer i członek zarządu DACHSER. – Już dziś wykorzystujemy aplikacje AI w magazynach, terminalach tranzytowych i biurach, by wspierać naszych pracowników w podejmowaniu decyzji i odciążać ich z monotonnych zadań. Rozbudowa DACHSER Enterprise Lab wzmacnia nasze kompetencje w dziedzinie AI.
Rodzinna firma z Kempten prowadzi laboratorium DACHSER Enterprise Lab w Fraunhofer IML w Dortmundzie od 2017 roku. Naukowcy Fraunhofer współpracują tam z ekspertami DACHSER nad rozwojem innowacji cyfrowych. W 2023 roku DACHSER i Fraunhofer IML otrzymały nagrodę German Logistics Award za wspólne opracowanie cyfrowego bliźniaka @ILO.
Nasza wieloletnia współpraca w ramach DACHSER Enterprise Lab to doskonały przykład na to, jak nauka i biznes mogą wspólnie tworzyć innowacje o praktycznym zastosowaniu. Niemiecka Nagroda Logistyczna 2023 była potwierdzeniem sukcesu naszego modelu Enterprise Lab – podkreśla prof. Alice Kirchheim, dyrektor Fraunhofer IML.
źródło: Dachser