Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:

Partnerzy działu:

Wrześniowe wyniki kolejowych przewozów towarowych wg UTK

We wrześniu 2023 r. koleją przetransportowano prawie 19,9 mln ton ładunków, co w zestawieniu z analogicznym miesiącem w 2022 r. oznacza spadek o 0,6 mln ton (-2,9%). Praca przewozowa osiągnęła wartość ponad 5,2 mld tonokilometrów i była niższa o 0,02 mld tonokilometrów (-0,4%) niż rok wcześniej.

Wykonana przez pociągi towarowe praca eksploatacyjna osiągnęła wartość prawie  7,1 mln pociągokilometrów – to spadek o ponad 0,2 mln (-2,9%) wobec roku wcześniej. Średnia odległość przewozu 1 tony ładunku we wrześniu 2023 r. wyniosła 264 km – o prawie 7 km więcej niż we wrześniu 2022 r.

Wrzesień  pod względem przewiezionej masy, wykonanej pracy przewozowej i eksploatacyjnej był nieznacznie lepszy niż sierpień. Masa przetransportowanych koleją ładunków była wyższa o 0,7 mln ton (+3,5%), praca przewozowa wzrosła o 0,1 mld tonokilometrów (+2,7%) wobec miesiąca wcześniej, a praca eksploatacyjna była wyższa o 0,1 mln pociągokilometrów (+1,7%). W przypadku średniej odległości przewozu 1 tony ładunku we wrześniu 2023 r. odnotowano spadek o ponad 2 km w zestawieniu miesiąc do miesiąca.  

Wrzesień pod względem masy towarów obsłużonych koleją i wykonanej pracy przewozowej to najlepszy miesiąc trzeciego kwartału. Dynamika spadku tych parametrów rok do roku była najniższa w perspektywie ostatnich miesięcy. Sytuacja na wschodniej granicy mocno ograniczyła dostawy ładunków, co wymusiło na przedsiębiorstwach poszukiwanie alternatywnych łańcuchów dostaw. Stagnacja w strefie euro i spadek stawek frachtu morskiego to kolejne niekorzystne trendy dla kolejowych spółek przewozowych. Rynek potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowych uwarunkowań komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Od początku 2023 r. koleją przewieziono prawie 173,1 mln ton towarów, praca przewozowa wyniosła 46,3 mld tonokilometrów, a praca eksploatacyjna przekroczyła wartość 63,5 mln pociągokilometrów.

W porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej to spadek o prawie 14,3 mln ton (-7,6%) w masie towarów, o prawie 0,4 mld tonokilometrów (-0,8%) w wykonanej pracy przewozowej i o 1,7 mln pociągokilometrów (‑2,5%) w pracy eksploatacyjnej.

źródło: informacja prasowa Urzędu Transportu Kolejowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *