Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

Panattoni sfinalizowało inwestycję dla Hermes Fulfilment w gminie Iłowa

centrum logistyczne Panattoni
fot. Panattoni
Panattoni zakończyło budowę centrum logistycznego dla Hermes Fulfilment. To pierwsza wybudowana dla firmy inwestycja w Polsce, a zarazem jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu projektów w portfolio grupy Hermes.

Inwestycja w Iłowej koło Żagania obejmuje 115 000 m kw. powierzchni zabudowy, ale dzięki wykorzystaniu wielopoziomowych antresol (4 kondygnacje) jej powierzchnia faktyczna wynosi niemal 250 000 m kw. Docelowo pracę znajdzie tu kilka tysięcy osób, z czego 60 proc. mają stanowić kobiety. Obiekt został oddany do użytku na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku.

Obiekt wyposażono m.in. w wysoce zautomatyzowany system sortujący (tzw. pouch sorter) i automatyczną sortownię do segregacji paczek. Zautomatyzowano także ich pakowanie w folię, produkcję kartonów do wysyłki z logiem firmy czy wewnętrzny transport palet. W przyszłości roboty mają wspierać inspekcje obiektu z zewnątrz oraz wewnątrz, mają też wspierać proces rozładowywania paczek.

Centrum logistyczne Hermes Fulfilment będzie odpowiedzialne za kompletację zamówień dla firm e-commerce Grupy Otto, w której za logistykę odpowiada grupa Hermes. Otto Group, założona przed 75. laty niemiecka firma rodzinna, to aktualnie jedna z największych zintegrowanych firm e-commerce na świecie, obecna w ponad 30 krajach.

Wśród obsługiwanych w Iłowej zamówień dominować będą: odzież, tekstylia, biżuteria, zabawki, drobny sprzęt AGD, a także elementy małej technologii jak telefony komórkowe czy tablety. Dzięki zoptymalizowanemu systemowi funkcjonowania można stąd wyekspediować niemal 80 mln artykułów rocznie, ale obiekt będzie przygotowany nawet na podwojenie tej liczby. Początkowo centrum będzie obsługiwało głównie Niemcy, natomiast w przyszłości może objąć swoim zasięgiem także Polskę, Czechy, Szwajcarię i Włochy.

Położona zaledwie 20 km od granicy Niemiec inwestycja przejdzie certyfikację środowiskową DGNB na poziomie Gold. Obiekt wyposażono w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MWp, z możliwością rozbudowy o kolejne 1,5 MWp. Udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową sięga 27,3 proc. – to bardzo dobry wynik, który pozwolił również obniżyć wskaźnik rocznego zapotrzebowania na EP o ponad 24,2 proc (co ponad dwukrotnie przewyższa wymagania taksonomiczne w tym zakresie). Obiekt wyposażono w zaawansowany system BMS, który umożliwia sterowanie centralami wentylacyjnymi z rekuperacją czy oświetleniem hali.

Przestrzeń biurowa wykończona jest w wysokim standardzie, a dla pracowników przygotowano strefy relaksu i kreatywności oraz wprowadzono udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Zadbano też o miejsca parkingowe dla ok. 100 rowerów oraz infrastrukturę dla samochodów elektrycznych – 22 punkty do ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *