Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

Minister Klimczak: zakończenie protestu to podstawowy cel naszych działań

spotkanie w sprawie protestu na granicy
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak i wiceminister Paweł Gancarz odbyli szereg spotkań i rozmów mających na celu rozwiązanie problemów protestujących na granicy polsko-ukraińskiej polskich przewoźników, które powstały w wyniku funkcjonowania umowy o transporcie drogowym pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą.

Zniwelowanie przyczyn, a tym samym zakończenie protestu, to podstawowy cel naszych intensywnych działań, które wynikają zarówno z szacunku do polskich przedsiębiorców jak i troski o płynność ruchu na granicy z Ukrainąpowiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

8 stycznia 2024 r. odbyły się cztery spotkania w tej sprawie: dwa z przedstawicielami transportowców z udziałem ministra Dariusza Klimczaka – Komitetem Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu oraz Zachodniopomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych oraz dwa w formacie polsko-ukraińskim z udziałem wiceministra Pawła Gancarza. Wcześniej, 5 stycznia 2024 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, Paweł Gancarz wziął udział w rozmowach z organizatorami protestów na granicy polsko-ukraińskiej.

Polsko-ukraińskie rozmowy były prowadzone 8 stycznia 2024 r. w ramach Komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Zasadniczym tematem spotkania było określenie na 2024 rok możliwości wykonywania przewozów drogowych na podstawie zezwoleń ogólnych, które nie zostały objęte postanowieniami umowy Unia Europejska-Ukraina. Omówiono także dane dotyczące wymiany handlowej między obu państwami oraz realizacji przewozów na podstawie dwustronnej umowy o międzynarodowych przewozach drogowych. Ustalono, że rozmowy w ramach polsko-ukraińskiej komisji mieszanej będą kontynuowane w ciągu najbliższych tygodni.

Tego samego dnia odbyła się wideokonferencja przedstawicieli ministerstw ds. transportu Polski i Ukrainy w ramach Grupy roboczej ds. zwiększenia udziału polskich przewoźników w rynku transportowym Ukrainy. Wiceminister Paweł Gancarz podczas rozmowy ze swoim odpowiednikiem z Ukrainy Serhiyem Derkachem zaznaczył, że realizacja pozostających w gestii strony ukraińskiej postulatów, zgłaszanych przez polskich przewoźników, może doprowadzić do szybkiego zawieszenia protestów. Podkreślił też, że podejmowane są wszystkie możliwe wysiłki, aby osiągnąć to w najkrótszym możliwym terminie. Strony zobowiązały się także do wypracowania planu działania na rzecz przywrócenia udziału polskich przewoźników w rynku transportowym Ukrainy.

źródło: informacja prasowa Ministerstwa Infrastruktury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *