Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

Scania Polska: pierwszy HUB ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych [FILM]

fot. Scania Polska
Po zeszłotygodniowej premierze pierwszego w Polsce elektrycznego ciągnika Scania 45S, Scania Polska informuje o dostępności dla klientów HUBu ładowania elektrycznych pojazdów ciężarowych w Nadarzynie, k. Warszawy, którego operatorem jest firma EKOEN a dostawcą technologii ładowania firma Ekoenergetyka-Polska. Obiekt, położony jest przy siedzibie głównej Scania Polska, stanowi krok w kierunku przyspieszenia rozwoju zrównoważonego systemu transportowego w naszym kraju.

Docelowa moc stacji to 2,5 MW, co czyni go jednym z największych HUBów w Polsce pod względem mocy sumarycznej (zgodnie z EIPA – stan na koniec lutego 2024).

HUB EKOEN posiada 4 punkty ładowania CCS – każdy o mocy do 350 kW, co wpływa na efektywność tego rozwiązania i wysoką dyspozycyjność pojazdów elektrycznych. HUB jest przygotowany zarówno do obsługi pojazdów osobowych, jak i ciężarowych – oferuje możliwość jednoczesnego ładowania 4 pojazdów osobowych/dostawczych lub 2 pełnowymiarowych zestawów ciężarowych (ciągnik i naczepa lub podwozie i przyczepa).

Obiekt jest odpowiedzią na potrzebę ładowania rosnącej liczby elektrycznych pojazdów ciężarowych na drogach w Polsce i przyspieszenia rozwoju zrównoważonego systemu transportowego.

Kompleksowe usługi Scania związane z elektryfikacją flot klientów obejmują analizę, finansowanie zakupu pojazdu, kontrakty obsługowo naprawcze, a także szereg usług telematycznych zwiększających efektywność transportu.

Jak wygląda ładowanie?

Wykorzystując stację ładowania o jednej z najwyższych mocy na rynku, Scania przeprowadziła ładowanie pojazdu BEV w zakresie 10% – 100%.

Krzywa mocy ładowania ciągnika siodłowego Scania BEV obrazuje całkowite wykorzystanie możliwości stacji ładowania EKOEN w Nadarzynie – 350 kW, najwyższej z dotychczas zarejestrowanych na HUBach EKOEN.

Kamień milowy

Otwarcie pierwszego HUB ma duże znaczenie dla Scania w Polsce, umożliwiając zapewnienie klientom kompleksowych usług ładowania oraz podkreślając zobowiązanie firmy do zrównoważonego rozwoju.

– To kamień milowy w procesie przestawiania ciężkiego transportu na bardziej przyjazne dla środowiska i efektywne rozwiązania transportowe. Jest to sygnał dla całej branży, że elektryczne pojazdy ciężarowe stają się coraz bardziej dostępne i praktyczne – dodaje Paweł Kurzawa.

Technologia MCS ma kluczowe znaczenie dla rozwoju długodystansowego ciężkiego transportu elektrycznego, w których zarówno czas jazdy, jak i czas odpoczynku są regulowane prawnie. Pojazd może być prowadzony maksymalnie 4,5 godziny, po czym kierowca musi zrobić 45-minutową przerwę i w tym czasie ciężarówka musi zostać naładowana wystarczającą ilością energii, aby móc jeździć przez kolejne 4,5 godziny. Ze względu na wielkość akumulatorów istotne jest zarówno szybkie ładowanie, jak i duża moc.

HUB jest objęty usługą Scania Charging Access – pierwszym na rynku rozwiązaniem o zasięgu ogólnoeuropejskim, opracowanym specjalnie z myślą o ładowaniu pojazdów ciężarowych na publicznych stacjach ładowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *