Realizowane prognozy (foresighty) pozwolą określić na jakim etapie rozwoju znajduje się polski rynek dronowy, w tym z jakimi wyzwaniami się mierzy. To również szansa na poznanie potrzeb przedstawicieli różnych branż, w których zastosowanie nowych technologii oraz dronów jest impulsem do dalszego rozwoju.
Do wypracowania foresightów posłużą m.in. organizowane przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa bezpłatne seminaria online, które będą obejmować dyskusje ekspertów oraz przedstawicieli różnych branży.
Pierwsze spotkanie w ramach zaplanowanej serii seminariów, dotyczyć będzie wykorzystania dronów w logistyce i transporcie. Zorganizowane zostanie 29 lutego (LINK).
Rynek bezzałogowych statków powietrznych znajduje się w przełomowym momencie. Z jednej strony charakteryzuje go wielki potencjał, w tym szansa zastosowania w różnych sektorach gospodarki. Z drugiej, od 1 stycznia 2024, loty w kategorii szczególnej mogą odbywać się jedynie dronem wyposażonym w aktywny i aktualny system zdalnej identyfikacji oraz możliwe staje się wykonywanie operacji zgodnie ze scenariuszami standardowymi STS. Co więcej, w Polsce funkcjonują instytucje certyfikujące, które przeszły audyty, ale nie mogą otrzymać notyfikacji – mówi dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
źródło: informacja prasowa Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa