Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:

Partnerzy działu:

VR Truck Simulator w Raben – narzędzie do rekrutacji i szkoleń kierowców

symulator Grupy Raben
fot. Raben
Grupa Raben sięga po nowe technologie zarówno w dziedzinie taboru, jak i infrastruktury magazynowej czy systemów IT – wspiera ją w tym Dział Badań i Rozwoju. Niedawno firma wdrożyła innowacyjne narzędzie w procesie rekrutacji i szkoleń kierowców. Jest to VR Truck Simulator z opcją LCD, pierwszy taki w strukturach operatora logistycznego.

Dzięki swojej konstrukcji i oprogramowaniu doskonale oddaje warunki prowadzenia samochodu ciężarowego, a ponieważ jest mobilny, można z niego korzystać w różnych oddziałach firmy w całej Europie.

Technologia VR (Virtual Reality) znajduje coraz więcej zastosowań w biznesie. Jej zalety i przydatność dla sektora TSL dostrzegł Dział Badań i Rozwoju w Grupie Raben, który zaproponował wykorzystanie symulatora jazdy ciężarówką działowi transportu w przedsiębiorstwie. Pod czujnym okiem zespołu R&D oraz przy uwzględnieniu wskazówek od trenerów i kierowców projekt firmy Best Truck Driver z Poznania został zmodyfikowany i dostosowany do wymagań Raben.

Tak powstał „skrojony na miarę” Grupy Raben VR Truck Simulator, który wyposażony jest w oryginalną kierownicę i fotel, co więcej – odtwarza warunki w kabinie ciężarówki, która na co dzień jeździ we flocie operatora, oraz umożliwia manewrowanie po Centrum Dystrybucyjnym Raben. Użytkownik ma do dyspozycji dwa sposoby oglądania świata – za pomocą gogli VR lub trzech wbudowanych ekranów LCD. Symulator zawiera scenariusze o różnym stopniu trudności i jest niezwykle wszechstronny: uwzględnia różne typy pojazdów i rodzaje dróg (drogi w górach, autostrady, drogi krajowe, tereny zabudowane), rozmaite warunki pogodowe (wiatr, śnieg, deszcz, mgła, dzień, noc) oraz ruch innych pojazdów wpływający na pracę kierowcy lub wymuszający odpowiednie reakcje. Panel administracyjny trenera rejestruje wszystkie parametry z odbytych szkoleń.

Dzięki temu Truck Simulator może być używany w różnych sytuacjach i procesach prowadzonych w Grupie Raben, takich jak weryfikacja umiejętności kandydatów aplikujących do Raben, wprowadzanie nowych kierowców do organizacji („onboarding”), podnoszenie umiejętności manewrowania różnymi typami pojazdów (ciągnik + naczepa, zestawy z wymiennymi nadwoziami BDF itp.), a nawet promowanie zawodu kierowcy i zachęcenie do niego, szczególnie młodego pokolenia.

Dodatkową zaletą symulatora jest jego mobilność. Zabudowa kontenerowa sprawia, że może on być przewożony między lokalizacjami i używany wszędzie tam, gdzie jest aktualnie potrzebny. W 2023 roku odbyła się faza pilotażowa projektu i obecnie prototyp jest już gotowy do regularnej pracy. Jego wdrożenie zbiegło się w czasie z utworzeniem zespołu treningowego w spółce Raben Transport, a nowe urządzenie będzie dla niego ogromnym wsparciem. W najbliższym czasie będzie używany głównie w Polsce i Czechach, a jeśli rozwiązanie się sprawdzi, kolejne symulatory zostaną zaimplementowane w innych oddziałach Raben w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *