Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

DACHSER wykorzystuje e-ciężarówki do transportu transgranicznego

ciężarówka Dachser
fot. Dachser
Firma DACHSER po raz pierwszy wykorzystuje w pełni elektryczną ciężarówkę do transportu międzynarodowego. Ciężarówka eActros marki Mercedes-Benz zaczęła ostatnio jeździć pięć razy w tygodniu z centrum logistycznego w Hof w Niemczech do oddalonego o około 200 kilometrów oddziału w Kladnie koło Pragi i z powrotem.

Po zakończonym sukcesem etapie testowym, w lutym i maju 2023 r. rozpoczęła się regularna eksploatacja połączenia transgranicznego. Partnerem serwisowym tej inicjatywy jest Flytt Logistic GmbH. Zestaw z wymiennym nadwoziem jest używany na dwie zmiany: w ciągu dnia 40-tonowy eTruck działa w regionalnym transporcie dystrybucyjnym w rejonie Hof, a nocą na trasie transgranicznej między Niemcami a Czechami. Według producenta ciężarówka eActros 300 ma średni zasięg do 300 kilometrów – w zależności od różnych czynników, takich jak topografia lub waga. Pojazd ładowany jest w stałych punktach ładowania oraz bezpośrednio w oddziale DACHSER w Kladnie w Czechach. Czas ładowania wynosi niewiele ponad godzinę.

DACHSER realizuje długoterminową strategię ochrony klimatu. Od 2018 r. firma korzysta z pojazdów o napędzie elektrycznym, włączając w to koncepcję zrównoważonych dostaw miejskich „DACHSER Emission-Free Delivery”. Flota pojazdów z alternatywnymi układami napędowymi jest stale rozbudowywana, w tym również w transporcie dalekobieżnym.

Projekt w Hof jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu w ramach dyrektywy KsNI w sprawie promowania lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu systemami napędowymi oraz związaną z nimi infrastrukturą tankowania i ładowania. Wytyczne dotyczące finansowania są koordynowane przez NOW GmbH, a wnioski są zatwierdzane przez Federalny Urząd Logistyki i Mobilności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *