Szukaj
Close this search box.
Szukaj
Close this search box.
PARTNER STRATEGICZNY:
PARTNERZY PORTALU:

Partnerzy działu:

Polsko-ukraińskie rozmowy na granicy

spotkanie ministrów na granicy
fot. Ministerstwo Infrastruktury
Przedłużenie przez stronę ukraińską pilotażowego wyłączenia z systemu e-kolejki przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice do 1 marca 2024, a także przedłużenie na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku pilotażowej rejestracji w e-kolejce pojazdów ciężarowych bez ładunku w ramach osobnego strumienia i wydzielenie dla tych pojazdów czterech odrębnych pasów ruchu do 1 marca 2024 – to główne efekty wizytacji polsko-ukraińskich przejść granicznych i wspólnych rozmów wiceministra infrastruktury Pawła Gancarza z wiceministrem ds. transportu Ukrainy Serhiyem Derkachem.

Wspólna wizyta wiceministrów Pawła Gancarza i Serhiya Derkacha na przejściach granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie oraz Korczowej była kontynuacją rozmów dotyczących wypracowania realnych rozwiązań, ukierunkowanych na zwiększenie udziału polskich przewoźników w rynku transportu drogowego Ukrainy, a także omówienie możliwych zmian do umowy liberalizującej transport drogowy pomiędzy Unią Europejską i Ukrainą. Wiceminister Paweł Gancarz po raz kolejny zaznaczył, że zmiany tej umowy są niezbędne do przywrócenia równych i sprawiedliwych zasad dla przewoźników z Unii Europejskiej i Ukrainy.

W trakcie spotkania w Dorohusku wiceminister Gancarz otrzymał od swojego ukraińskiego odpowiednika zapewnienie o zwolnieniu przez ukraińskie służby celne polskiej ciężarówki, która, jak ustaliła strona ukraińska, została bezprawnie zatrzymana w wyniku błędnych decyzji urzędniczych.

Podczas wizytacji drogowego przejścia drogowego w Dołhobyczowie wiceminister Paweł Gancarz wyraził nadzieję, że strona ukraińska utrzyma płynny ruch pojazdów ciężarowych wracających przez to przejście „na pusto” z Ukrainy do UE. Wiceminister Gancarz zapowiedział także dalsze rozmowy m.in. na temat wyłączenia kolejnych przejść z systemu e-kolejka, tak jak ma to miejsce w Dołhobyczowie.

Polsko-ukraińskiej delegacji towarzyszyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *